BRC 8 Belgesi Nedir? Nasıl Alınır ? BRC 8 Belgesi Fiyatı?

BRC 8 Belgesi, BRC (İngiliz Perakende Konsorsiyumu) Standartları (“Marka, İtibar ve Uygunluk” olarak adlandırılmıştır), çeşitli kategorilerde (gıda, ambalaj, lojistik) hazırlanan uluslararası kabul görmüş üçüncü taraf sertifika programlarıdır.

BRC Sertifikası İçeriğinde Ne Var?

BRC 8 Belgesi standartları katı standartlara titizlikle hazırlanmaktadır. Buna göre ticareti geliştirir. Öte yandan, kurulum çok zaman alır ve doğruluk ve sürekli izleme gerektirir. Sistemi adım adım yapılandırmanız ve aynı zamanda yönetmeniz gerekir. Çünkü kayıtlar denetim sırasında kontrol edilir. Örneğin, BRC gıda ürünleri hakkında konuşuyorsak, daha önce bir gıda güvenliği sistemi kurulmamışsa bir yıllık ön kontrol önerilir. Tabii ki, zaman işletmenin büyüklüğüne ve ürün yelpazesine bağlı olarak değişebilir.

Sertifika Yetkilisi ile iletişim kurun Sertifika için bir sertifika yetkilisi (CB) ile iletişim kurulmalıdır. Sertifika yetkililerini BRC 8 Belgesi Rehberinde bulabilirsiniz. Bir sertifikasyon firması seçerken, denetçilerin yetkinliği, tecrübesi ve avantajlarının yanı sıra şirketin önerilerini de dikkate almak yararlı olacaktır.

Karar verdiğiniz anda belgelendirme şirketi sizden bazı belgeler ve belgeler isteyecektir. Bunlar, ürünlerinizin kategorisini, denetim gününün uzunluğunun hesaplanmasını, uygun bir denetçinin atanmasını sağlayacaktır.

BRC 8 Belgesi İle Denetim 

Denetimin zamanlamasına sertifikasyon firması ile karar vermeniz gerekir. Üretiminizde mevsimsellik varsa, sertifikasyon yoğun sezonda daha mantıklıdır. Çünkü inceleme sırasında kaplanmış ürünler görünür olmalıdır.

Denetim ideal olarak belgelerin ve alanların kontrolü olarak iki kez gerçekleştirilir. Detaylar ilk toplantıda size bildirilir ve kabul edilir. Doğrulamanın ardından, herhangi bir tutarsızlık varsa, bu son toplantıda rapor edilir. 

Yönetim seçenekleri bildirim ile veya bildirilmeksizin kullanılabilir. İlk denetim bilinmeyebilir, ancak bir sonraki yıl haber vermeksizin planlanabilir.

BRC Belgesi Özellikleri

BRC İngiliz Perakende Konsorsiyumu Standardı, İngiliz perakendeciler tarafından belirlenen bir standarttır. İlk olarak 1988 Ekim'inde BRC-Global-Food adı altında gıda, tüketim malları ve ambalaj malzemeleri için bir gereklilik olarak standart olarak yayınlanmıştır.

Böylece, gıda güvenliği kriterlerinin standardizasyonu ve daha sonraki prosedürler elde edildi. Başka bir deyişle, BRC 8 Belgesi Küresel Standartları; Tedarikçilere, pazarın yasal gerekliliklerini ve perakendecilerin kalite ve güvenlik gereksinimlerini karşılamalarını sağlayan bir çerçeve sağlayarak yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Standartlar ayrıca perakendecilerin tedarik zincirinde güvenilir ve uygun maliyetli güvenlik ve kalite gereksinimleri sağlamalarını sağlamayı amaçlar.

İlk olarak, Birleşik Krallık'taki perakendecilerin talep ettiği standartlar dünya çapında, dünyadaki pek çok perakendeci tarafından desteklenmekte olup, 80'den fazla ülkede yaklaşık 10.000 işletme konuşlandırılmaktadır. “Global BRC Food yardımcı standartları, üreticilerin yükümlülüklerini yerine getirmelerine, spesifikasyonları doğrulamalarına ve tüketicileri korumalarına yardımcı olur.

BRC Belgesi Almak Avantajları 

BRC 8 Belgesi standardının uygulaması sayesinde;

Akredite bir sertifika kuruluşu tarafından üçüncü taraf değerlendirme ve belgelendirme, bu sektörde bazı ayrıcalıklar vermektedir.

Belgelendirme yoluyla müşteri memnuniyetini tanınmış standartlara yükseltmek, müşteri gereksinimlerini karşılayarak büyüyen pazarlara erişim sağlamak ve kapsamlı sertifikasyon ile tedarikçi birleştirmek mümkün hale gelir. 

BRC Gıda Standardı gıda işlemeyi sınıflandırdı ve 6 isim altında incelendi ve yayınladı. Sertifika başvurusu yapılırken şirketler bu kategorileri göz önünde bulundurmalı ve uygun kategori ile başvurmalıdır.

Belgelendirme Avantajları

Standardın gerektirdiği aşağıdaki planları, programları ve sistemleri uyguladığınızı gösteren uygunluk belgesi, müşterilerinizin beklentilerini karşılamada önemli bir rol oynar:

Kaynak tedarik ilkelerini standartlara uygun olarak üst yönetim takip etmelidir.

Standart için gerekli temeli oluşturacak kurumsal ve yönetsel politikaların ayrıntılarını tanımlayan bir kalite yönetim sistemi vardır.

Hijyen ve üretim uygulamalarını gözlemlerken gıda maddelerinin güvenli üretimi için gerekli olan temel çevresel ve operasyonel koşulları sağlamak ve ortak tehlikeleri kontrol etmek için bir dizi program desteği sağlanmaktadır.

Learn how women's ovulation works and calculate your most fertile days with this excellent online tool available for free. We hope this tool will be very useful and provide the information that you were looking for.